Ako sa vyrába mydlo?

Ako sa vyrába mydlo?

Report z dielne Bodhi SPA na ručne robené prírodné mydlá 

Sme v malom mestečku juhovýchodnej Ázie na severe Thajska v Chiang Mai. Je osem hodín ráno a slnečné lúče už hrejú tak, ako sa na zemepisnú šírku tesne pod obratníkom patrí. Vyzerá to na veľmi teplý tropický deň. Toto mesto ukrýva veľa z histórie nedobytného thajského kráľovstva, ale i dielňu na výrobu prírodného mydla. Nasadáme na motorku a trielime malými uličkami tohto zeleného a malebného mestečka do štvrte Chang Khlan. Dielňa sa nachádza v peknom prostredí pri rieke Ping. Víta nás Shiva, manažérka pre výrobu a kontrolu kvality prírodného mydla, so slovami „Sawasdee Ka“, čo znamená vitajte.  Sme veľmi zvedaví, ako sa to prírodné exotické mydlo vlastne vyrába, tak rýchlo odkladáme motorku a nasledujem Shivu do útrob tejto malej manufaktúry.

ako sa vyrába mydlo?Mydlo ručné krájanieRučné krajanie mydla

História výroby mydla

Mydlo od svojho počiatku prešlo rôznymi premenami. Mydlá z kozieho tuku a sódy boli používané v rímskych kúpeľoch, mydlo z olivového oleja a sódy sa vyrábalo v 17. storočí už aj v Európe a Amerike a na začiatku 19. storočia sa významné objavy Michela Chevruela, týkajúce sa vzťahu tukov, glycerínu a mastných kyselín, stali základom chémie mydla a tukov. To bol pomaly začiatok konca remesla ručne robených prírodných mydiel. Až sme dospeli do doby, keď sú prírodné látky v moderných mydlách čiastočne alebo úplne nahradzované syntetickými tenzidmi (saponátmi), predovšetkým na báze najrôznejších sulfátov.  Hoci sa mydliarske remeslo, ako také, už pomaly vytratilo, môžeme povedať, že sa v súčasnosti opäť vracia v podobe ručne robených prírodných mydiel s rôznymi ingredienciami a vôňami, akými sú aj mydlá BODHI. 

Rodinná manufaktúra so zárukou kvalityvýroba mydla 

Po malom uvítaní prechádzame z kancelárie popri malej modlitebni, kde na všetko dozerá sediaci budha, až priamo do výroby. V dielni pracuje každý deň asi 15 ľudí, väčšinou rodinní príslušníci. Taká tu panuje aj nálada, všetci sa usmievajú. Manufaktúra je rozdelená na päť rôznych častí, výrobnú halu, mydelňovňu, spracovanie mydla, baliareň a rôzne sklady s ingredienciami alebo už finálnymi výrobkami. Podľa nápisu na stenách je zrejmé, že dielňa dodržiava najvyššie štandardy výroby. Ako nám vysvetľuje Shiva, dielňa má certifikát GMO a všetky procesy sú nastavené tak, aby chránili nie len zamestnancov a kvalitu mydla, ale i ekológiu.  

 Výrobný proces podľa osvedčených tradícií 

Krájanie mydlaMydlo od výmyslu svetaMydlo tu vyrábajú už niekoľko generácií. Shiva nám vysvetľuje, že mydlo je v užšom slova zmysle zmesou sodných a draselných solí vyšších mastných kyselín prírodného pôvodu, ktoré pochádzajú buď z tukov alebo rastlinných olejov. Na to, aby sa mydlo zmydeľnilo, sa používa hydroxid sodný (prezývaný aj lúh sodný) či hydroxid draselný. Proces zmydeľňovania môže byť studený alebo tepelný.  Základom pri výrobe mydiel BODHI sú prírodné rastlinné oleje, ako kokosový, olivový, ryžový alebo olej z palmových jadier. Vyrábajú sa vo veľkých kadiach za studena, čím si zachovávajú prírodný glycerín, ktorý je produkovaný počas procesu zmydeľňovania. Glycerín, ktorý je z mnohých priemyselných mydiel odstránený, prirodzene upokojuje a hydratuje pokožku a tá nie je pri ich používaní vysušovaná. 

Prísady od výmyslu sveta

Existuje mnoho variácií mydiel. Je možné doslova vyrobiť mydlo úplne podľa Vašich predstáv, mydlo rôznej farby, vône, mydlo s rôznymi prísadami. Prírodné mydlá sú aromatizované čistými esenciálnymi olejmi alebo výťažkami z prírodných bylín, rastlín a kvetov, ktoré dodajú výživné látky, punc kvality a fungujú aj ako prirodzený peeling. Všetok použitý bylinný materiál musí byť najskôr vysušený. Je tu populárna levanduľa  rovnako ako aj lokálne všade dostupný lemongrass – citrónová tráva . Prírodné farby sú jednoduché. Pre hnedé mydlo sa primieša škorica alebo kakao, pre žlté kurkuma, atď..  Do mydiel sa pridáva aj prírodný glycerín, aloe vera gél, prášok sušeného kozieho mlieka, mletá kávu, soľ a rôzne ďalšie prísady. Všetky spomínané látky sú však po procese pre ľudskú pokožku neškodné. 

Prírodné mydloMydlo alebo sprcháč?

Za posledné roky začalo našťastie pribúdať viac ľudí, ktorí objavili čaro klasického remesla a tradície. Buď si vyrábajú mydlo opäť podomácky pre vlastnú spotrebu alebo ho ponúkajú na predaj aj širšej verejnosti. Na internete môžete nájsť množstvo malých domácich a zahraničných výrobcov prírodných ručne robených mydiel. Tuhé mydlá obsahujú oproti tekutým minimálny podiel vody, takže dokážu zachovať vzácne drobné čiastočky bylín alebo iných ingrediencií, ktoré dôkladne a šetrne odstraňujú nečistoty a vyživujú pokožku do hĺbky. Veľkou výhodou mydiel je, že človek ich pri používaní minie len toľko, koľko naozaj potrebuje a prírodné mydlá zároveň neznečisťujú odpadové vody a nezaťažujú životné prostredie. 

Ak Vás náš článok inšpiroval,
vyskúšajte prírodné mydlá Bodhi 

 

Tags:

Komenty

Publikované 2014-11-30 12:19:33 Napísal Peter Link ku komentáru
aj ja používam úžasné skvelé súúúúú
Publikované 2014-11-29 17:53:58 Napísal tereza Link ku komentáru
Náhodou som objavila tieto úžasné bio mydlá v jednom ethno shope v centre bratislavy. Osobne som vyskúšala kozie mlieko a levandulu a môžem vrelo odporucit krásne vonaju a vobec nevysusaju :-)

Napíšte komentár

Opíšte kód