Ako sme sadili levandulu

Ako sme sadili levandulu

Pre dlhodobo udržatelné a ekologické hospodarstvo firma BODHI HERBAL SPA investovala do výsatby a prenajala si vlastné polia v Starej Zagore v BULHARSKU.

V novemberi 2018 sme pre Vás vysadili 5000 sadeníc RUŽE Damascénskej a 24.300 sadeníc Levandule na našich vlastných poliach v regióne STARA ZAGORA v BULHARSKU. Tešíme sa na prvú úrodu, z ktorej aj vám prinesieme kvalitné esenciálne oleje a kozmetiku.

Levandula sadeniceLevandula vysadba BulharskoLevandulaStara zagora

 

 

VEDELI STE ŽE?

LevanduľaLevanduľa

Levanduľa je všeobecne známa svojimi upokojujúcimi a blahodarnými účinkami, ktoré prispievajú k udržaniu celkovej duševnej a emocionálnej rovnováhy. Pomáha uvoľňovať zablokovanú energiu v tele, čím znižuje nervové napätie, stres a pocity úzkosti. Upokojuje, harmonizuje a prispieva k zlepšeniu kvality spánku...

Viac o bylinkách TU

AKO PESTOVAŤ LEVANDULU?

Levandulu si myslim nemusíme predstavovať detailne predstavovať. Je to huňatá, silne voňajúca trvalá rastlina zo Stredomoria. Vo väčšine regiónov zostáva jej sivé až zelené lístie vždy zelené po celý rok. Levanduľa, ocenená svojou vôňou, liečivými vlastnosťami. Tu je pár krátkych tipov a návod, ako pestovať a pestovať levanduľa vo vašej záhrade!

Levandula sa sadí najlepšie na jar, keď sa pôda zahrieva. Ak je vysadená na jeseň (tak ako sme sadili aj my), použite väčšie sadenice aby rastlinky prežili zimu.
Sadtte priblizne 50cm od seba. Rastliny obvykle dosahujú výšku do 1m. Levanduli sa dari v akejkoľvek chudobnej alebo aj mierne úrodnej pôde. Ak máte ťažkú alebo ílovitú pôdu, pridajte organicku podu na zlepšenie priesaku a odtoku. Velmi vlhké oblasťami.

Výsadba / Starostlivosť
Pridajte mulč (štrk), aby sa minimalizovala burina. Chráňte mulč od koruny levanduľovej rastliny.
Voda raz alebo dvakrát týždenne po výsadbe, kým sa rastliny nevyrastu. Zrelé rastliny sa každé dva až tri týždne zalejú vodou, až kým sa neuvoľnia púčiky, potom raz týždenne až do zberu. V chladných pestovateľských oblastiach zakryte rastliny zimnou mulčou a orientujte na juh s čo najväčším množstvom svetla.
Na jar, keď sa zo základne rastliny začínajú objavovať zelené listy, orežte zvednuté rastliny. Odstráňte približne jednu tretinu hornej časti.

Škodcovia / CHOROBY
Plesňové choroby vo vlhkom podnebí alebo Koreňová hniloba kvôli prebytočnej vode

Zber / skladovanie
Zberajte stonky levandule, keď sa otvorí približne polovica kvetných pukov.
Zber je vhodnejší v ranných hodinách, keď sú v kvetoch najviac koncentrované oleje.
Rezajte stonky tak dlho, ako je to možné. Zhromaždite do zväzkov a zaistite ich gumovými pásikmi.
Zväzky levandule vysušte na chladnom a tmavom mieste, kde je dobrá cirkulácia vzduchu.

Použite levandulu na výrobu sáčkov levandule - krásny darček!

Alebo si kúpte jeden z produktov BODHI HERBAL SPA :-))

Tags:

Komenty

Publikované 2020-06-11 11:44:12 Napísal Katka Link ku komentáru
Vaša firma je mi aj vďaka takýmto aktivitám sympatická. Ruža Damascénska je moja obľúbena vôňa , používam pár kvapiek esenciálneho oleja od Vás do krému na tvár.

Napíšte komentár

Opíšte kód


Vianočné darčekové sady!