Soľ do kúpeľa lieči

Soľ do kúpeľa lieči

S príchodom zimnej sezóny prichádza aj potreba sa zásobiť v našich kúpelniach s wellness dobrotkami pre zdravie tela aj duše. Jedným z našich odporúčaní je soľ do kúpeľa.

Soľ patrí k najlepším očistným prostriedkom. Funguje ako špongia, ktorá do seba vtiahne toxíny aj negatívnu energiu. Zistite, prečo a ako vám kúpeľ v soľnej zmesi obohatenej o starostlivo vybrané esenciálne oleje a bylinky pomôže odbúrať bolesti, napätie i stres a zregenerovať unavené telo i dušu.

Soľný kúpeľ

Detoxikačné a relaxačné soľné kúpele pôsobia na telesnej aj psychickej úrovni, a tak je veľa dôvodov, prečo si ich dopriať, hneď niekoľko. Nielenže hĺbkovo prečisťujú pokožku, vďaka odbúraniu toxínov napomáhajú aj celkovej očiste organizmu. Minerály obsiahnuté v morskej soli zvyšujú imunitu a odolnosť voči virózam. Najvýznamnejšiu úlohu však zohrávajú pri podpore liečby kožných, nervových a svalových ochorení. Antibakteriálne účinky sa osvedčili pri liečbe ekzémov, psoriázy a neurodermatitídy, soli do kúpeľa ďalej podporujú hojenie rán, uvoľňujú svaly, odstraňujú kŕče a zbavujú telo odpadových látok. Minerálne látky v kúpeľových soliach (najmä horčík, draslík, sodík, chlór, bróm, vápnik, zinok, selén a iné) sú ľahko absorbované cez póry pokožky, ktorú vyživujú a hydratujú. Spolu s toxínmi odchádza aj únava, stres a napätie. Kým horčík pomáha bojovať proti kŕčom a vyčerpaniu, vápnik udržuje pomer vody v tele, bróm upokojuje unavené a boľavé svaly a sodík napomáha správnej funkcii lymfatického systému.

Soli do kúpeľa nevysúšjú pokožku, práve naopak, očisťujú ju od prebytočnej mastnoty a odumretých buniek. Prenikajú do spodných vrstiev pokožky a zásobujú ich vlhkosťou, vďaka čomu pokožka nadobúda jemnosť a sviežosť. Soľné zmesi môžu mať rôznu konzistenciu – od väčších kryštálov až po drobné zrnká. Pridaním esenciálnych olejov môžeme kombinovať terapeutické a aromatické účinky silíc s vnútorným i vonkajším očistným vplyvom morskej soli. Kúpele pôsobia aj ako podporný prostriedok pre obnovu buniek, zlepšujú látkovú výmenu, pomáhajú pri reumatizme, artróze, zápaloch, alergiách, poruchách štítnej žľazy i dýchacích problémoch. Navyše prispievajú k redukcii váhy a celulitídy. Doprajte si jeden ešte dnes.

sol do kupela

 

HIMALÁJSKA SOĽ - poklad z hôr.

V kúpeľových soliach Bodhi je použitá prevažne Himalájska soľ. Pochádza z oblasti Himalájí, má ružovkastú farbu a je získavaná v jej absolútne prirodzenej forme, bez akýchkoľvek chemických zásahov.  Vyznačuje sa vysokým obsahom chloridu sodného. Himalájska soľ je alkalickejšia a jemnejšia ako bežné, aj prírodné soli. Môžete ju kúpiť buť vo forme väčších kryštálikov alebo ko jemnejšiu soľ, s ružovým sfarbením. Táto soľ je aj jedlá, rýchlo sa roztápa v teplej vode a je aj pre deti bezpečná. Dodáva energiu, dobrú koncentráciu a podporuje dobrý spánok. 

 

KÚPEĽ – AKO NA TO?

Ešte predtým, ako ponoríte svoje telo do vane, pripravte ho na očistný rituál. Premasírujte si telo nasucho sisalovou rukavicou alebo jemnou kefkou. Kožu tak zbavíte odumretých čiastočiek a otvoríte póry, ktoré ľahšie prijmú výživné látky a minerály v soli. Ešte pred kúpeľom vypite pohár vody izbovej teploty. Vaše telo sa v detoxikačnom kúpeli bude zbavovať jedov, preto je potrebné mu v tomto procese pomôcť. Pohár vody s citrónom je vhodné položiť si aj vedľa vane – pomôže vám v prípade závratu, ktorý býva príznakom redukcie toxínov v tele.

Vytvorte si v kúpeľni relaxačnú atmosféru:

● Stlmte svetlo, pustite si príjemnú hudbu, pridajte pár sviečok.
● Pripravenú soľ (asi pol šálky na plnú vaňu) pridajte do kúpeľa ešte počas napĺňania vane tak, že ju podržíte pod tečúcou vodou, aby sa soľ dôkladne rozpustila.
● Ponorte sa do kúpeľa a relaxujte 20-30 minút.
● Prehĺbte svoj dych, uvoľnite si krk, tvár, ruky aj oblasť podbrušia, vypustite z hlavy všetky nepríjemné myšlienky, obavy či povinnosti.
● Vizualizujte si, ako nepotrebné látky a únava odchádzajú a vaše telo načerpáva výživné prvky.

Po kúpeli telo už neumývajte čistou vodou, nie je potrebné použiť ani telové mlieko či olej – minerálne látky obsiahnuté v soli tak budú na pokožku pôsobiť dlhšie. Po procedúre je vhodné dopriať si už len relax. Takýto kúpeľ sa odporúča raz až trikrát do týždňa

Soľ do kúpeľa nemusí skončiť len vo vani. Môžete ju použiť na inhaláciu, kúpeľ nôh, obklady či účinný píling.

Inhalácia: Čajovú lyžičku soli rozmiešajte v nádobe s vriacou vodou, paru inhalujte 10-15 minút. Vyskúšajte pre inhaláciu našu Soľ Levanduľa a Mäta
Kúpeľ nôh: Primerané množstvo soľnej zmesi (cca polievková lyžica na 5 litrov vody) nasypte do vody teplej 35-39°C a nechajte úplne rozpustiť. Ponorte do nej nohy na dobu 15-20 minút. Pre kúpeľ nôh odporúčame našu Soľ Pomaranč a Zázvor
Obklad: Namočte obväz do soľného roztoku a nechajte ho nasiaknuť. Následne obklad priložte na postihnuté miesto, zaviňte fóliou, uterákom a nechajte pôsobiť 1 až 2 hodiny. Takýto obklad Vám skvele poslúži pri opuchoch so Soľou Levanduľa a Mäta
Píling: Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu soli s trochou olivového oleja a zmesou si premasírujte celé telo. Takýto píling rozprúdi lymfu, preto je účinný aj v boji proti celulitíde.  Balené soľové pílingy s čajovníkovym olejom, grepovým olejom alebo levanduľovo-lemongrassoýym olejom nájdete aj v ponuke Bodhi.

VEDELI STE? Soli do kúpeľa Bodhi vyrobené z čisto prírodných ingrediencií podľa originálnych receptúr, ktoré vznikli na základe poznatkov o sile morskej soli a liečivých účinkov rastlín. Väčšie soľné kryštáliky sú obohatené o výťažky vybraných sušených kvetov a plodov (ružové lupienky, jazmín, pomarančová kôra a.i.) ako aj o vzácne kvapky esenciálnych olejov. Sila prírodných zložiek, ktoré obohatia pokožku o minerály, sa rozpustením v teplom kúpeli umocňuje a uvoľňuje telo i myseľ.

soľ do kúpeľa

 

AKO SI VYROBIŤ SOĽ DO KÚPEĽA

Splynutím blahodarných účinkov morskej soli a esenciálnych olejov vzniká synergia, ktorá pomôže unavenému telu i mysli. Príprava vlastnej soli do kúpeľa je nenáročná a vďaka účinným receptom ušitá na mieru presne podľa vašich potrieb.

 

Ingrediencie

- 3 šálky soli do kúpeľa - odporúčaná je najmä morská soľ, soľ z Mŕtveho mora, Himalájska soľ alebo ich kombinácia (1 šálka = cca 200 gramov)
- 1 polievková lyžica základného oleja (jojobový, olivový a pod.)
- cca 15 – 20 kvapiek vybraného esenciálneho oleja alebo zmesi viacerých olejov

Postup: Ingrediencie dobre zmiešajte v miske a preložte do skleneného pohára. Soľ je pripravená na okamžité použitie, vystačí na cca 6 kúpeľov.

TIP: Esenciálne oleje potrebné na výrobu soli do kúpeľa nájdete TU: Esenciálne oleje

Soľ pripravujte v menších objemoch. Skladujte ju v dobre uzavretých sklenených nádobách na tmavom mieste a čím skôr ju spotrebujte. Pri dlhšom skladovaní ju pred použitím mierne pretrepte, aby sa látky dobre premiešali a oleje nepadli na dno.

Vybrané kúpeľové recepty

Zakomponujte 6-8 kvapiek vybraného esenciálneho oleja alebo zmesi olejov do 2 polievkových lyžíc soli na dosiahnutie želaného účinku. Dávka je na jeden kúpeľ. Vyberte si z nasledových receptov:

Vyčistenie dutín, nádcha, chrípka:
3 kvapky levanduľa + 2 kvapky tymián + 1 tea tree (večerný kúpeľ)
3 kvapky rozmarín + 3 kvapky tea tree (ranný kúpeľ)

Relax, dobrý spánok a odbúranie stresu:
4 kvapky levanduľa + 2 kvapky petitgrain
3 kvapky levanduľa + 2 kvapky kadidlovník

Prečistenie a povzbudenie mysle – osviežujúci ranný kúpeľ:
3 kvapky citrón + 3 kvapky rozmarín
4 kvapky rozmarín + 2 kvapky petitgrain
3 kvapky rozmarín + 3 kvapky grep
3 kvapky pomaranč + 3 kvapky citrón + 1 kvapka cédrové drevo
*Upozornenie: Citrusové esenciálne oleje môžu byť fotosensitívne, vyhnite sa slnečnému žiareniupriamo po rannom kúpeli

Upokojenie mysle a pomoc pri depresii:
2 kvapky geránium + 2 kvapky pomaranč + 2 kvapky levanduľa
3 kvapky ruža + 3 kvapky levanduľa

Uvoľnenie pre namáhane svalstvo, športové vypätie:
3 kvapky levanduľa + 2 kvapky rozmarín + 2 kvapky klinčeky
3 kvapky levanduľa + 2 kvapky majorán + 1 kvapka jalovec (večerný kúpeľ)
3 kvapky rozmarín + 2 kvapky majorán + 1 kvapka borovica (ranný kúpeľ)

Pomoc pri infekcií močových ciest:
2 kvapky rebríček + 2 kvapky levandule + 1 kvapka tymian + 1 kvapka eukalyptus

Afrodiziakový kúpeľ:
5 kvapiek santalové drevo + 1 kvapka zázvor
4 kvapky ruža + 2 kvapky neroli
3 kvapky patchouli + 2 kvapky zázvor + 1 kvapka citrón
3 kvapky ylang-ylang + 2 kvapky neroli + 1 kvapka vetiver
4 kvapky jazmín + 2 kvapky ylang-ylang

Detoxikačný kúpeľ:
3 kvapky jalovec + 2 kvapky grep + 1 kvapka levanduľa
3 kvapky geránium + 2 kvapky rozmarín + 1 kvapka jalovec

Viac informácií o používaní a miešaní esenciálnych olejov nájdete v blogu - Ako používať esenciálne oleje 

TIP: Levanduľovo-mätový kúpeľ má hlboko relaxačné, liečebné a regeneračné účinky. Poskytne úľavu od stresu a napätia a uľahčí zaspávanie. Vyskúšajte soľ do kúpeľa Levanduľa a mäta od Bodhi, ktorá obsahuje 100% prírodnú morskú soľ obohatenú o esenciálne oleje a drobné lístky čajovníka austrálskeho. Levanduľa zníži krvný tlak, mäta uľaví od bolestí hlavy, svalových či menštruačných bolestí, čajovníkové listy zasa zmiernia zápal a zahoja drobné ranky.
VEDELI STE? Za mnohými civilizačnými ochoreniami, ktoré trápia našu generáciu, stojí stres. Ak na organizmus pôsobí dlhodobo, stáva sa živnou pôdou pre vznik oveľa vážnejších chorôb. Vysoký krvný tlak, žalúdočné vredy, migrény, ale aj kožné ochorenia, astma, diabetes, osteoporóza, poruchy trávenia či zlyhanie imunity – až sem vyúsťuje nevyvážený životný štýl plný stresu a neustáleho náhlenia sa. Relax vám lekári v tabletkách predpísať nedokážu, naordinovať si ho však môže každý sám. Spomaľte, nájdite si chvíľku na sebareflexiu a regeneráciu a vykročte zo začarovaného kruhu termínov a povinností. Liečivý soľný kúpeľ je na to ako stvorený. Ak doprajete časť pozornosti, ktorú často venujete nepodstatným veciam, sami sebe, ochránite si vlastné zdravie a predídete mnohým ochoreniam.
TIP: Ak nemáte čas namiešať si vlastné soli do kúpeľa, využite hotové balenia čisto prírodných zmesí Bodhi. Soľ do kúpeľa Citrónová tráva má osviežujúce, antiseptické a deodoračné vlastnosti. Pomôže pri nadmernom potení a je okamžitým osviežením pre unavené a opuchnuté nohy. Ak túžite spomaliť starnutie pokožky, vyskúšajte čisto prírodnú soľ do kúpeľa Pomaranč a zázvor s extraktmi z pomarančovej kôry a jemným zázvorovým púdrom. Ich svieža exotická vôňa navodí pocit spokojnosti a pohody a zanechá pokožku príjemne hydratovanú. Na blížiaci sa sviatok zaľúbených sa výborne hodí aj soľ do kúpeľa Kvetinový mix, ktorá je obohatená o ružové lupene a výťažky z jazmínu. Iskru jej dodáva aj esenciálny olej Ylang ylang, ktorý je známym afrodiziakom a vďaka antiseptickým účinkom je prospešný pri kožných ochoreniach. Preskúmajte celú ponuku čisto prírodných kúpeľných solí.

 

Napíšte komentár

Opíšte kód