Produkty prírodnej kozmetiky bodhi obsahujú až 73 výťažkov rastlín a bylín. Pri výrobe naších prírodných kozmetických produktov používame bylinné extrakty z týchto rastlín:
múčenka opletavá, pupovnik ázijský, aloe, zelený čaj, šišák bajkalský, gingko biloba, hodváb, lotus, limetka, citrón, citrónová tráva, kokos, vanilka, jazmín, bambus, ľalia. Používame éterické oleje z grapefruitu, mäty, rozmarínu, limetky, bergamotu, geránia, zázvoru, levandule, čajovníka austrálskeho, citrónovej trávy, ylang - ylang, pomaranča, mandarínky a ruže. Pridali sme tiež himalájskú soľ, trstinový cukor, sladké mandle, jojobový, kokosový a ryžový olej, kávové zrná, bambucké a kakaové maslo do formulovania našich výrobkov.
Bodhi produkty eliminujú negatívne pocity, emócie a stres, ktorým čelíme každý deň. Exotické vône prenesú vášho ducha a vašu predstavivosť, čo vám umožní dokonale relaxovať.
TU JE PREHĽAD VYBRANÝCH BYLÍN A RASTLÍN POUŽITÝCH VO VÝROBKOCH PRIRODNEJ KOZMETIKY BODHI:
Liečivý zázrak z prírody v podobe rastlinky Aloe vera, ktorej sa darí najmä v subtropických a tropických oblastiach je známy po celom svete. Obsahuje obrovské množstvo biologicky aktívnych látok, ktoré majú priaznivé účinky na ľudský organizmus. Extrakt z aloe je prírodným všeliekom, ktorý má výnimočné regeneračné vlastnosti, posilňuje imunitu a stimuluje organizmus.
Káva Arabica obsahuje najviac antioxidantov zo všetkých druhov káv. Antioxidanty pomáhajú chrániť pokožku pred nepriaznivými vplyvmi a tým ju udržiavajú zdravú a bojujú proti predčasnému starnutiu. Káva podporuje aj látkovú výmenu a je vhodná pri detoxikačných alebo redukčných diétach. Je prospešná aj v boji proti celulitíde. Má krásnu arómu.
Bazalka pravá (Ocimum basilicum) je jednoročná liečivá rastlina z čeľade hluchavkovité (Lamiaceae). Má špecifickú intenzívnu vôňu. Ľudovo sa bazalke hovorí i basilika, prípadne bazalienka. Bazalka je medonosnou rastlinou, pre svoju bohatosť kvitnutia je veľmi cennou včelárskou rastlinou. Zaujímavým faktom je, že bazalka si i pri tepelnom spracovaní uchováva svoje liečivé schopnosti.
Nazýva sa aj maslo karité, sa získava z plodov afrického maslovníka. Obsahuje polovicu nasýtených a polovicu nenasýtených mastných kyselín. Bambucké maslo sa používa najmä v kozmetike pre starostlivosť o pleť a vlasy. Jeho vynikajúca vlastnosť je, že na pokožke vytvorí tenkú ochrannú vrstvu čím ju prirodzene chráni pred stratou vlastnej vlhkosti. Má tiež protizápalové účinky, hojí, regeneruje, zvláčňuje, je vhodné pre všetky typy pleti.
Bergamot je citrusový ovocný plod, ktorý sa pôvodne začal pestovať v Taliansku. Chuť a vôňa je citrusová, mierne sladká. Bergamot je súčasťou známeho druhu čaju Earl Grey. Hlavným dôvodom jeho pestovanie je bergamotová silica, ktorá má významné miesto v kozmetike a parfumérií. Pre jej vlastnosti sa využíva na ošetrenie mastnejšej a aknóznej pleti, taktiež lieči kožné ochorenia.
Benzoínová živica sa získava zo stromov, patriacich do čeľade Styracaceae. Styracaceae pochádza zo subtropických alebo tropických oblastí, napríklad zo Stredomoria, Severnej alebo Južnej Ameriky a Ázie. Styrax benzoin sa tradične používa na liečbu kožných ochorení, artritídy, rán, bolesti svalov, úzkosti a nervových porúch.
Borievka obyčajná je kerovitá až stromovitá drevina z čeľade cyprusovité. Má často viac kmeňov. Borka je sivohnedá, šupinovitá. Ihlice sú pichľavé, majú biely pásik a sú v trojpočetných praslenoch. Kvety sú dvojdomé. Bobule modročiernej farby sú oinovatené a dozrievajú v treťom roku.
Má antibakteriálne, protizápalové účinky. Ovplyvňuje dýchanie a uľahčuje vykašliavanie. Celkovo upokojuje a harmonizuje pri úzkosti, strese a nervozite. Napomáha pri obnove cievneho riečišťa, uľahčuje zajazvenie, zmierňuje predmenštruačný syndróm. Má repelentné a adstringentné účinky.
Citrón je bohatým zdrojom kyseliny askorbovej a citrónovej, ktoré majú priaznivé účinky na ľudský organizmus. Vďaka výrazným antiseptickým a čistiacim vlastnostiam sa využíva v kozmetike na jemné čistenie pokožky, ktorú šetrne zbavuje nečistôt, sťahuje póry a celkovo rozjasňuje pleť. Svieža citrónová vôňa povzbudzuje a stimuluje zmysly, zaháňa únavu a stres.
Citrónová tráva je obľúbená vďaka svojim antiseptickým a aromatickým vlastnostiam. Svieža citrusová vôňa pôsobí ako ukľudňujúci prostriedok pri podráždenosti, uvoľňuje svalové napätie, zlepšuje náladu a pomáha správne naštartovať organizmus hneď zrána. Antioxidačné účinky majú priaznivý vplyv na spomalenie starnutia buniek.
Je to vždyzelená trváca tráva patriaca do čeľade Poaceae. Pôvdom je z Južnej Indie a Srí Lanky. V Thajsku a Číne sa esenciálny olej z citronelly používa pri liečbe dráždivého čreva, bolesti a zápale žalúdka, poruchách trávenia a plynatosti. Taktiež sa používa pri liečbe prechladnutia, bolesti hlavy a chrípky alebo duševných ťažkostiach.
Liečivé a antiseptické účinky čajovníka pochádzajúceho z ďalekej Austrálie poznali miestni domorodci už pred tisíckami rokov. Predstavuje malý hojivý zázrak s priaznivými účinkami na celý organizmus, ktorému prinavráti stratenú rovnováhu.
Čierna ryža obsahuje mimoriadne vysoké množstvá železa, vitamínov, antioxidantov a vlákniny. V minulosti bola výsadou čínskych cisárov a ich pár obľúbencov vďaka čomu si vyslúžila prívlastok „zakázaná“.
Červená jazmínová ryža nesie v Thajsku, krajine svojho pôvodu, poetický názov „Hom mali“ - biely kvet. Je unikátnym zdrojom vitamínu E a antioxidantov, ktoré prenikajú hlboko do pokožky, kde ju účinne hydratujú a zároveň zlepšujú jej štruktúru pre dlhodobo mladistvý vzhľad.
Eukalyptus je krásna exotická drevina pôvodom z Austrálie. Z jeho listov sa získava eukalyptový olej, ktorý má neuveriteľné účinky na ľudské zdravie. Blahodarne pôsobí na nervový systém, potláča duševnú vyčerpanosť, odstraňuje bolesti hlavy a dodáva novú životodarnú energiu.
Rastlina, známa tiež pod názvom Pluméria, je okrasný kvitnúci ker pôvodom z Indie. Jeho pôsobivé kvety sú sfarbené do bielo-žltej alebo až do ružovej farby. Frangipani je opojná, nie príliš sladká kvetinová vôňa. Esenciálny olej z Frangipani nás príjemne euforizuje, vytvára atmosféru pre uvoľnenie, radosť a kreativitu.
Výrazná a svieža kvetinová vôňa geránia s korenistým nádychom má harmonizujúce účinky nielen na telo ale aj myseľ. Pomáha vyrovnávať emocionálne výkyvy, pôsobí relaxačne a zároveň stimulujúco. Esenciálny olej sa využíva v kozmetike najmä pre jeho protizápalové a hojivé účinky vďaka čomu priaznivo pôsobí na namáhanú a vysušenú pokožku.
Ginko predstavuje živú fosíliu vo svete rastlín, ktorá je na Zemi už vyše 200 miliónov rokov. Je jednou z najúčinnejších liečivých rastlín, ktorej listy sú doslova preplnené účinnými látkami. Výrazná antioxidačná aktivita pomáha odbúravať voľné radikály čo spomaľuje celkové starnutie organizmu. Účinné látky zlepšujú krvný obeh v tkanivách vďaka čomu ostáva pokožka tónovaná a posilnená.
Granátovník púnsky je ovocný opadavý ker z čeľade vrbicovité. Jeho plod je granátové jablko, aromatické ovocie so sladkokyslou chuťou. Granátové jablko obsahujú približne 77% vody, vápnik, fosfor, železo, horčík, veľké množstvo sodíka, draslíka, sacharidov, organické kyseliny. Z vitamínov sú významne zastúpené vitamín B, vitamín C, v menšej miere tiež aj vitamín A vo forme provitamínu.
Svieža a príjemná vôňa grepfruitu pomáha prinavrátiť prirodzenú harmóniu tela i duše. Pôsobí antidepresívne, odstraňuje únavu a podráždenie čím navodzuje pocity radosti a šťastia. Má výborné antiseptické a antioxidačné vlastnosti, je skvelým pomocníkom v starostlivosti o mastnú a aknóznu pleť.
Táto bylinka patrí do čelade Hammelidaceae. Najznámejší predstavitelia Hamamelu pochádzajú zo Severnej Ameriky, Japonska a Číny. Hamamel je významnou rastlinou zložkou pri výrobe kozmetických prípravkov s vyhladzujúcim účinkom - krémov, pleťových toník a vôd po holení. Ďalej sú aktívne látky z hamamelu súčasťou doplňujúcich liečivých prírodných prípravkov pri hnačkách, hemoroidoch a kŕčových žilách.
Je to liečivá rastlina z čeľade Asteraceae. Je jednou z významných liečivých bylín pôvodom z južnej a východnej Európy. Má protizápalové a antiseptické vlastnosti. Vnútorne sa užíva najmä pri liečbe žalúdočných ťažkostí, pri spomalenom trávení, hnačkách a nevoľnostiach; zriedkavejšie, pri zápaloch močových ciest a bolestivej menštruácii.
Najviac je používaný v dermatológii vďaka antiseptickým a protizápalovým účinkom. Jeho vôňa utišuje a zjemňuje, je odporúčaný ľuďom trpiacim depresiou alebo stresom. Jasmínový olej je považovaný za afrodiziakum a je používaný pri všetkých typoch sexuálnych problémov.
Prunus salicina, známy ako japonská slivka, je jedným z najpopulárnejších druhov slivky. Pestuje sa hlavne v oblastiach USA, Číny a Rumunska. Čerstvé, resp. sušené slivky obsahujú veľké množstvo fenolových zlúčenín, ktoré majú výraznú antioxidačnú schopnosť. Táto antioxidačná vlastnosť je spájaná a protirakovinovými účinkami.
Jojoba je známa svojim tekutým voskom, ktorý sa získava z jej semien. Vosk má upokojujúce účinky. Indiánske ženy ho používali ako skrášľujúci kozmetický prostriedok na hebkú pleť a lesklé vlasy. Ďalej sa vosk používal pri spracovaní koží, ktorým dodával väčšiu vláčnosť a jemnosť. Jojoba je tiež nazývaná púštny orech.
Jedná sa o strom rastúci v Indii, severnej Afrike a na Strednom východe. Pre výrobu extraktu sa používa kôra stromu a jeho živice. Tá má na kĺby, a nielen na ne, takmer zázračné účinky. Kyselina boswellová pôsobí tlmivo na aktivitu interleukinov a leukotrienov, ktoré podporujú a udržujú zápalové procesy v hociktorom telesnom orgáne. Ich dosah je porovnateľný s kyselinou acetylsalicylovou (aspirínom), ale na rozdiel od nej nedráždi ani nepoškodzuje žalúdok a črevá, neznižuje (zvýšenú) teplotu a neriedi krv.
Kajeput je strom pôvodom z Južnej Ázie a Austrálie. Slovo „kajeput“ pochádza z pôvodného indonézskeho názvu kayu putih a znamená „biele drevo“. Niekedy sa mu hovorí aj „biely tea tree.“ Esenciálny olej kapujet sa získáva parovodnou destiláciou z listov a konárikov stromu a má sviežu gáfrovú vôňu.
Kakaovník pravý je pôvodom zo Strednej a Južnej Ameriky. Pražené bôby sa melú na kakaovú hmotu, z nej sa lisovaním oddelí svetlý tuk. Kakaové maslo je bohaté na antioxidanty, má intenzívne zvláčňujúce účinky a regeneračné schopnosti.
Kakaové maslo bolo pomenované Theobroma, čo znamená „jedlo bohov“. Je čoraz obľúbenejšou zložkou prírodnej telovej kozmetiky. Po stáročia sa používa v Afrike pre svoje hydratačné a hojivé vlastnosti, kde sa používa na ochranu a regeneráciu pokožky poškodenú slnkom a vetrom.
Klinčeky sú sušené nerozkvitnuté púčiky stálezeleného stromu pôvodom z Indonézie. Nezameniteľná vôna klinčekov v nás evokuje predovšetkým vianočné koláče avšak esenciálny olej z klinčekov je prospešný i pre našu pokožku. Je silným antioxidantom a omladzuje pleť, stimuluje krvný obeh a preto dobre prekrví pokožku a uvoľní svalstvo. Klinčekový olej je ideálnou prímesou v produktoch pre ruky a telo v chladnom období.
Kokosový orech, ktorý je často spájaný s exotickými oblasťami, dozrieva na slnkom zaliatych plážach asi dvanásť mesiacov. Odtiaľ pramení tajomstvo jeho vysokého obsahu proteínov, minerálnych látok a vitamínov, ktoré pomáhajú udržiavať pokožku hebkú a dostatočne hydratovanú.
Kozie mlieko sa často označuje ako „elixír mladosti a krásy“. Obsahuje aktívny komplex zložiek, ktorý je bohatý na proteíny, lipidy, organické kyseliny a vitamíny. Kombinácia týchto látok podporuje regeneráciu, pružnosť a vláčnosť pokožky, napomáha spomaľovať procesy starnutia. Zároveň pôsobí ako účinná ochrana pred škodlivými vplyvmi prostredia.
Kurkuma prava sa melie na oranžovo-žltý prášok, ktorý sa bežne používa ako farbivo a dochucovadlo v mnohých ázijských kuchyniach, najmä pre karí alebo ako farbivo. Prášok má teplú, horkú arómu podobnú čiernemu koreniu a zemitú horčicovú arómu. Aj keď sa dlho používa v ajurvédskej medicíne, kde je známa aj ako haridra, neexistuje žiadny klinický dôkaz o použití kurkumy alebo jej zložky kurkumínu ako liečiva.
Je liečivá rastlina, ktorá patrí do čeľade Onagraceae. Pôvodom je z území Kanady a USA. Jej bylinné infúzie sa používajú pri liečbe migrény, nespavosti a anémie. Tieto infúzie majú aj preukázateľné protizápalové vlastnosti. Mnohé štúdie naznačujú, že infúzie majú taktiež antivirálne, antioxidačné a analgetické účinky.
Žlté kvety nenáročnej rastlinky ľadenca rožkatého obsahujú malé množstvo dikyanidových zlúčenín, ktoré priaznivo pôsobia pri poruchách neurovegetatívneho systému, pomáhajú pri depresiách a nespavosti. Extrakt z ľadenca obsahuje látky, ktoré chránia pokožku pred nepriaznivými vplyvmi, obnovujú vitalitu buniek a vyhladzujú pleť.
Levanduľa je všeobecne známa svojimi upokojujúcimi a blahodarnými účinkami, ktoré prispievajú k udržaniu celkovej duševnej a emocionálnej rovnováhy. Pomáha uvoľňovať zablokovanú energiu v tele, čím znižuje nervové napätie, stres a pocity úzkosti. Upokojuje, harmonizuje a prispieva k zlepšeniu kvality spánku.
Luffa je 100% prírodný materiál získaný z plodov rastliny Luffa, ktorá patrí do čelade tekvitovitej. Luffa svojím tvarom tiež pripomína uhorku. Tieto plody sa pestujú najmä v ázijských krajinách ako zelenina a sú jedlé v rannom štádiu dozrievania. Z plne dozretých plodov sa vyrábajú prírodné hubky a špongie, ktoré slúžia v kuchyni na čistenie povrchov alebo ako telové špongie na masáž a čistenia pokožky.
Limetka je obľúbená vďaka svojej intenzívnej osviežujúcej aróme, ktorá pozitívne povzbudzuje a rozjasňuje myseľ. Má výrazné protivírusové, antibakteriálne a antiseptické účinky. Navyše obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, ktoré regulujú látkovú výmenu, čím dochádza k naštartovaniu prirodzených regeneračných mechanizmov organizmu.
Litsea je rod rastlín z čeľade vavrínovité. Sú to dreviny s jednoduchými listami a neveľkými kvetmi v okolíkovitých kvetenstvách. Rod zahŕňa asi 400 druhov. Je rozšírený v oblasti od tropickej Ázie po Austrálii a Tichomorí av Severnej a Strednej Amerike. Najviac druhov rastie v tropickej Ázii. Litsea cubeba má výraznú citrusovú vôňu.
Mango je tropické ovocie, plod mangovníka. Mango patrí do rodu Mangifera, ktorý zahŕňa 69 botanických druhov a viac ako 1000 odrôd tohto ovocia. Nie je známy jeho presný pôvod, ale predpokladá sa že, mango pochádza z južnej a juhovýchodnej Ázie. e bohatý aj na vitamín C, ktorý je dobrý na podporu imunitného systému a obsahuje až 80 % vitamínu A a taktiež vitamíny skupiny B, E a K.
Pôvodnou domovinou mangostanu je juhovýchodná Ázia, kde jeho liečivú silu poznajú už celé generácie domorodých obyvateľov. Okrem toho, že je najbohatším prírodným zdrojom xantónov (antioxidantov) na svete, obsahuje množstvo cenných látok, vďaka ktorým disponuje výraznými protizápalovými, antiseptickými a najnovšie aj protirakovinovými účinkami.
Typická ovocná sladká vôňa. Uvoľňuje psychické napätie, rozptyľuje úzkosť, depresiu, melanchóliu a smútok, osviežuje, pomáha pri nespavosti, reguluje trávenie a funkciu čriev (pálenie záhy, žalúdočnú neurózu, nevoľnosť, podráždenie), výrazne harmonizuje detskou psychiku.
Je bylinka patriaca do čeľade Lamiaceae. Je jedna z najobľúbenejších a najpoužívanejších liečivých rastlín v strednej a južnej Európe. Mnohé klinické štúdie ukázali, že medovka lekárska má anxiolytické, antidepresívne a neuroprotektívne účinky na CNS ľudského organizmu.
Liečivé a blahodarné účinky mäty, z ktorej sa získava mentol, vyzdvihoval už Hippokrates. Svieža mentolová aróma sa postará o príjemný pocit uvoľnenia, zvýšenie motivácie a výkonnosti čo naopak znižuje úzkosť a frustráciu.
Je to strom patriaci do čeľade Moringaceae. Tento zázračný strom pochádza z južnej Ázie, kde táto rastlina rastie na úpätí Himalájí. Moringa sa vyznačuje vzácnou kombináciou živín, aminokyselín, antioxidantov, antiagingových a protizápalových aktívnych látok. Vitamín C, ktorý obsahuje, bojuje proti chrípke a prechladnutiu, vitamín A bojuje s kožnými ochoreniami, draslík podporuje funkciu mozgu.
Múčenka opletavá je veľmi stará bylinka obsahujúca množstvo výživných zložiek, vitamínov a minerálov. Pôsobí blahodarne na nervový systém a pomáha odstraňovať napätie. V ľudovom liečiteľstve a kozmetike sa využíva práve pre svoje upokojujúce, relaxačné a antioxidačné účinky.
Mydlový orech je plod stromu Sapindus Mukurrosi, ktorý rastie v Nepále a južnej Indii. Už v dávnych dobách používali indické ženy škrupiny mydlových orechov na umývanie a starostlivosť o vlasy. Tieto škrupinky obsahujú prírodný saponín, ktorý sa pri kontakte s vodou začne uvoľňovať, čo sa prejaví vznikom jemnej peny.
Jedna lyžička denne užívaná na lačno zlepšuje trávenie. Olivový olej zlepšuje kvalitu vlasov, odstraňuje lupiny, pomáha pri suchej pleti, zjemňuje kožu, spevňuje nechty. Lieči unavené svaly, znižuje účinok alkoholu, používa sa na odstránenie akné. Pomáha znižovať vysoký krvný tlak. Pri pravidelnom užívaní znižuje riziko srdcových infarktov a mozgových príhod. Olivový olej je známy ako prostriedok proti starnutiu a rakovine.
Pačula obyčajná je teplomilná, vytrvalá, polokerovitá rastlina vysoká 50 až 120 cm, ktoré kvitne väčším počtom drobných, fialkastých kvetov vo vzpriamených valcovitých kvetenstvách. Pestuje sa pre silne vonný olej získavaný zo suchých listov a používaný v kozmetike a ľudovom liečiteľstve.
Petitgrain je esenciálny olej destilovaný z listov a vetvičiek citrusových rastlín, obyčajne horký pomaranč stromu (Citrus aurantium). Táto rastlina tiež neroli (destilovaný z kvetov) a horký pomaranč esenciálne oleje (lisovaného za studena z kôry plodu). Petitgrain je ostrý, čerstvým, zeleným, drevitá a ľahko ovocná vôňa.
Známy aj ako Gotu Kola je jednoročná rastlina s tenkými stonkami. Rastie v juhovýchodnej Azií. Obsahuje vitamíny A, B, C a D, a minerály, vrátane zinku a horčíka. V čínskej medicíne, je Centella asiatica označovaná ako "fontána mladosti". Má antibakteriálny a hojivý účinok na rany, zabraňuje vredom a zmierňuje kožné problémy. V starostlivosti o pokožku je obzvlášť vhodný na zrelú pleť, pretože stimuluje vlastnú tvorbu kolagénu v pokožke.
Sladký pomaranč pôsobí antidepresívne, uľavuje od stresu, úzkosti a smútku. Pomáha pri nespavosti. Upokojuje pokožku, pomáha v boji proti celulitíde. Môže zvyšovať fotosenzibilitu. Olej sa získava lisovaním oplodia stromov rastúcich v teplých až tropických oblastiach takmer celého sveta.
Patrí do čelade Euphorbiaceae. Táto rastlina pochádza zo severovýchodnej Afriky a juhozápadnej Ázie. V modernej medicíne našiel využitie v protirakovinových a antidiabetických aplikáciach. Etanolický extrakt z koreňa rastliny výrazne prispieva k zníženiu koncentrácie glukózy v krvi diabetikov. Aktívne fenolické látky (kyselina galová, kvercetín atď) obsiahnuté v suchých listoch tejto bylinky majú značnú antioxidačnú aktivitu.
Liečivé účinky rozmarínu lekárskeho poznali už naši predkovia, ktorí ho používali pri liečebných a ochranných rituáloch. Takisto bol považovaný za symbol lásky a vernosti. Rozmarínová silica má prirodzené antibakteriálne a antiseptické vlastnosti, vďaka čomu sa často používa v alternatívnej medicíne, fytoterapii a kozmetike. Posilňuje produkciu mazu vo vlasovej pokožke čím zabraňuje vzniku lupín.
Veľmi obľúbený kvet s veľmi príjemnou vôňou. Má široko pôsobiace liečivé účinky. Už od starodávna je ružový olej osvedčeným skrášľovacím prostriedkom. Pomáha suchej a popraskanej pokožke a zmierňuje bolesti svalov a kĺbov.
Pozitívne ovplyvňuje prípady predmenštruačného syndromu, stresu, bolestí hlavy, depresie, nevoľnosti, úzkosti, napätia a je dobré pri starostlivosti o pleť. Éterický olej ružové drevo je odporúčané pri príprave pleťových masiek alebo pleťových olejov.
Ryža siata je jednoročná bylina s oblými steblami, povodom z Číny. Ryža siata je z čelade Poaceae - lipnicovité rastliny. U nás je možné ryžu siatu pestovať ako okrasnú izbovú rastlinu. Vytvára veľmi peknú dekoratívnu trávu s dlhými plochými listami, ktoré sú na okrajoch drsné. Ryža siata obsahuje vitamíny skupiny B a ďalšie mikroelementy, ako fosfor, draslík, horčík.
Niekomu vonia, niekto tejto vôni nepríde na chuť okamžite. Mnohokrát nám nevonia pri prvom kontakte avšak časom si santalové drevo zamilujeme. Je to netypická vôňa pre Slovensko a spája sa nám hlavne s exotickou dovolenkou v Oriente avšak ak si santal zamilujeme, môžeme mať exotický raj aj doma.
Svetlica farbiarska je rastlinka pochádzajúca z Malej Ázie, kde sa od pradávna pestovala pre žlté farbivo. Z jej semien sa vyrába olej, ktorý obsahuje až 80% kyseliny linolovej. Tá je dôležitá pre správne fungovanie organizmu, ktorý si ju však nedokáže sám vytvoriť. Vzácny extrakt zo svetlice farbiarskej má blahodarné protizápalové a antioxidačné účinky.
Šalvia muškátová sa zvykne pestovať ako dekoratívna rastlina v záhonoch, silnou arómou kvetov krásne prevonia svoje okolie. Používa sa aj na liečebné účely, využívajú sa kvety, celá vňať aj listy. Liečivé účinky sú popísané v nižšom odstavci. Okrem toho je známe jej využitie pri výrobe korenistých vín a vermutov a v kozmetickom priemysle pri výrobe kolínskej vody, parfémov a mydiel.
Táto rastlinka rastúca na Ďalekom východe a Zabajkalsku sa využíva v prírodnej čínskej a tibetskej medicíne viac ako 2000 rokov. Jej koreň obsahuje vysoké množstvo flavonoidov vďaka čomu má výrazné protizápalové a regeneračné účinky. Blahodarne pôsobí pri strese a nervovom vyčerpaní kedy pomáha navodiť pokojný spánok.
Už v stredoveku bola po čiernom korení najpopulárnejšou koreninou na svete. Je to vnútorná vrstva kôry stromu, ktorý je príbuzným vavrínu a existujú dve základné formy skorice: cejlónska, je svetlejšia, jemnejšia a označovaná aj ako pravá skorica a čínska je tmavšia, silnejšia a označuje sa ako nepravá skorica alebo cassia.
Tymián patrí k univerzálnym bylinkám, ktoré sa používajú bežne v kuchyni ako korenina na dochutenie jedla. Ľudia si ho často zamieňajú s aromatickým oreganom. Dúška tymianová je malý, trváci, voňavý polokrík z čeľade hluchavkovité. Ako tymian/tymián/temian sa označuje aj voňavá živica z tejto rastliny používaná ako kadidlo pri náboženských obradoch.
Sú botanicky kategorizované do čelade Cucurbitaceae. Plody uhorky sú laxatívne, adstringentné, anthelmintické a antipyretické. Sú obzvlášť užitočné pri liečbe hepatitídy, bronchitídy, astme hnačke, kašli, ale napríklad aj pri menštruačných ťažkostiach. Polovo zrelé plody sa používajú ako účinné preháňadlo. Jadierka plodov majú jemne narkotické vlastnosti, olej z nich sa môže používať pri liečbe reumatizmu.
Vanilka je jediná orchidea na svete, ktorej plody sú jedlé aj pre človeka. Jej príjemná a sladkastá vôňa pôsobí ako vynikajúce nervové tonikum, ktoré zaháňa frustráciu a stres, zvyšuje chuť do života, uvoľňuje a pomáha relaxovať. Extrakt z vanilky zároveň pomáha telu zbaviť sa toxínov a spomaľuje starnutie buniek.
Vetiveria je v trópoch vysádzaná ako okrasná tráva a na zabránenie erózii. Má význam v tradičnej indickej medicíne aj aromaterapii. Šťava z listov slúži proti črevným parazitom. Korene majú ochladzujúci a stimulujúci účinok, uľahčujú dýchanie, podporujú zažívanie a pôsobia proti črevným parazitom. Odvar sa pije pri horúčkach a chrípke, uštipnutí hadom či bodnutí škorpiónom, chorobách krvi, žltačke či nadmernom potení.
Kananga Voňavá je indonézsky, rýchlo-rastúci strom so žltými voňavými kvetmi, ktoré sú zdrojom éterického oleja Ylang-Ylang. Vôňa Ylang-Ylang má priaznivé účinky na stav nervového systému, odstraňuje depresívne stavy, neistotu a neodôvodnené starosti. Používa sa na zmiernenie tzv. pre-menštruačného syndrómu, aj ako afrodiziakum. Zmenšuje tiež bolesti hlavy u ľudí, ktorí majú sklon k vyššiemu krvnému tlaku. Dokáže si poradiť s arytmiou, nervozitou a znižuje krvný tlak.
Yuzu je citrusové ovocie (kríženec mandarinky a citrónu) a rastlina z čeľade Rutaceae východoázijského pôvodu. Yuzu sa pestuje hlavne v Japonsku, východnej Ázii ale aj v Austrálii, Španielsku, Taliansku a Francúzsku. Citrus yuzu je cenným zdrojom vitamínu C a antioxidantov, čerstvo odtrhnuté yuzu obsahuje dokonca trikrát viac vitamínu C ako citrón.
Získava sa z čajovníka Camellia sinensis, ktorý patrí do čeľade Theaceae. Pochádza z oblastí pevninskej Číny, južnej a juhovýchodnej Ázie. Obsahuje viac ako 4000 aktívnych zlúčenín, hlavne polyfenoly, alkaloidy a aminokyseliny. Zlúčeniny obsiahnuté v čaji sú spájané s anti-aging vlastnosťami, anti-alzhaimer vlastnosťami a pôsobia ako prevencia pri kardiovaskulárnych ochoreniach.
Zdraviu prospešné účinky morských rias boli známe už v staroveku. V súčasnosti sú považované za jeden z najprogresívnejších zdrojov kozmeticky a nutrične významných látok vďaka čomu si vyslúžili pomenovanie „zelená kozmetika budúcnosti“.
Zázvor (ďumbier) je tradičná Ajurvédska rastlina, ktorá sa používa už po stáročia, aby liečila horúčku a zažívacie a kožné problémy. V Japonsku sa so zázvorovým olejom používa na zmiernenie bolesti v kĺboch. Koreň zázvoru pôsobí ako protizápalový prostriedok a prináša pocit tepla. V kúpeľoch je celé roky populárny pri masáži chodidiel či nôh.
Trváca bylina pôvodom zo severovýchodnej Číny, ktorej korene dosahujú dĺžku desiatok centimetrov. Koreň v sušenom stave obsahuje prospešné aktívne látky ako polysacharidy, ginsenosidy, peptidy, mastné kyseliny. Štúdie ukazujú, že ginsenosidy môžu zabrániť starnutiu pokožky, redukovať vrásky alebo aj chránia pleť pred poškodením. Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam môže pomôcť pri liečbe podráždenia a zápalových ochorení kože.
Tento bylinný herbar naďalej pripravujeme....